Fernando Alonso on saanut tuplarangaistuksen Kiinan GP:n sprinttikilpailun tapahtumista. Alonso katsottiin syylliseksi kilpailussa tapahtuneeseen onnettomuuteen.

Alonso kävi kovaa taistelua sprintin palkintopallipaikasta yhdessä Carlos Sainzin kanssa. Sainz ohitti maanmiehensä, mutta Alonso ei suostunut luopumaan paikastaan helpolla.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Alonso osui Sainziin sillä seurauksella, että molempien autot vahingoittuivat. Samassa Sergio Perez pääsi nousemaan kolmanneksi ja Charles Leclerc neljänneksi.

Sainzin kohtaloksi tuli pudota lopulta viidenneksi. Alonso puolestaan joutui keskeyttämämän rengasrikon takia.

Kilpailun tuomaristo katsoi Alonson syylliseksi tilanteeseen ja määräsi hänelle rangaistuksen. Alonso sai kymmenen sekunnin aikasakon sekä kolme rangaistuspistettä.

Lue myös: Max Verstappen paalulle – Valtteri Bottas onnistui hienosti

Lue myös: Lewis Hamiltonille täysi katastrofi

LUE MYÖS: Analyysi: Edmonton Oilersilla on dilemma nimeltä ykkösmaalivahti (Siniviiva.fi)