F1-sarjassa vuonna 2026 Sauberin tilalle tulevan Audin kerrotaan tehneen merkittävän käänteen kuljettajaneuvotteluissaan. Audi haluaa edelleen Carlos Sainzin johtotähdekseen, mutta ei enää hoputa tätä vetämään nimeään kolmen vuoden mittaiseen sopimukseen.
Audin tiedetään tehneen Ferrarin tämän kauden jälkeen hyvästelevällä Sainzille mojovan sopimustarjouksen, jonka oli määrä umpeutua huhtikuun loppuun mennessä.
PlanetF1.com-sivusto tietää nyt kuitenkin kertoa, että Audi antaa tältä osin Sainzille enemmän aikaa isolla päätökselle.
Sainzille on tiettävästi tehty tarjous ainakin Mercedekseltä, mutta se olisi vain vuoden mittainen. Se ei Sainzia miellytä.
Sauber julkisti perjantaina solmineensa pitkäaikaisen sopimuksen Nico Hülkenbergin kanssa. Käytännössä kyse on kolmen vuoden mittaisesta diilistä, eli Hülkenberg kilpailee ensi kaudella Sauberilla ja vuodet 2026-2027 Audilla.
Hülkenbergin uskotaan napanneen käytännössä Valtteri Bottaksen paikan Sauberilla. Bottasta on viety varikkopuheissa vahvimmin Haasille, josta Hülkenberg siis lähtee tämän kauden jälkeen.