F1-kausi jatkuu viikonloppuna Barcelonassa ja samalla Sauber jahtaa kauden avauspisteitään. Tallipäällikkö Alessandro Alunni Bravilla on yksi selkeä kehityskohde viikonlopulle.

Sauber on ainoa talli, joka ei ole yltänyt vielä pisteille. Tallin yksi suurimpia ongelmia ovat olleet aika-ajosuoritukset.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Lajin pienet marginaalit tarkoittavat sitä, että pienimmätkin parannukset voivat olla käänteentekeviä, etenkin aika-ajoissa. On elintärkeää, että pystymme parantamaan aika-ajosuoritustamme, jotta meillä on kisapäivänä paremmat mahdollisuudet taistella pistesijoista, Bravi pohti.

Sauberilla oli jälleen surkea kilpailu Montrealissa ja Bravi odottaa tulevilta Euroopan kisoilta parempaa.

– Talli on yhtenäinen, ymmärrämme että kehitys kaikilla osa-alueilla on välttämätöntä, mutta uskomme kykyihimme taistella jälleen pisteistä, Bravi pohti.

Lue myös: Red Bullin pomo tylyttää Sergio Pereziä surutta

Lue myös: Mika Häkkisen neuvo löi Valtteri Bottaksen ällikällä – ”Olin vain, että mitä?”

LUE MYÖS: Analyysi: Colorado Avalanche paria kauppaa vaille valmis Stanley Cup -mestari (Siniviiva.fi)