F1-tähti Lewis Hamilton on ollut kohun keskellä, kun medialle vuodettiin tieto, että hänen renkaitaan olisi tietoisesti jätetty lämmittämättä riittävästi ennen Barcelonan osakilpailua. Vuoto tuli Mercedes-tallin sisältä.

Moisella toimenpiteellä Mercedes ilmeisesti halusi estää Hamiltonia menestymästä tallikaveriaan George Russellia paremmin. Kauden päätyttyähän Hamilton siirtyy Ferrarille ja Russell jää Mercedekselle.

Hamiltoniin liittyy toinenkin kova huhu. Väitetään, ettei hän pääsisi enää Mercedeksen kaikkiin palavereihin, koska Mercedes pelkää Hamiltonin vievän tietoa Ferrarille.

Torstain Silverstonessa Hamilton joutui kommentoimaan näitä huhuja medialle. Hänen mukaansa palaverikielto ei pidä paikkaansa.

– Minua ei ole jätetty pois yhdestäkään palaverista. Ja teemme yhä töitä auton kanssa, saadaksemme sen kärkeen. Siinä tehdään erittäin paljon yhteistyötä, Hamilton sanoi Motorsport-Total.com:n mukaan.

Samalla Hamilton myöntää, ettei hän kauden edetessä varmaankaan pääse enää kaikkiin tiimipalavereihin.

– Olen ollut täällä pitkään mukana. Jos on peruste, ettei minua oteta palaveriin, on se minulle täysin ok. Se lienee itse asiassa väistämätöntä jossain vaiheessa.

Samalla Hamilton painottaa, ettei hän vielä ole yhteydessä Ferrarin kanssa. Hän korostaa, ettei kerro Ferrarille yhtikäs mitään ennen kuin hänen sopimuksensa Ferrarin kanssa virallisesti alkaa ensi tammikuussa.

Lue myös:Mercedeksen F1-talli tehnyt ison sopimuksen

LUE MYÖS: Jari Porttilan blogi: Niskasten uhkapeli Tourilla (Atleetti.fi)