
Max Verstappen jäi Monzan F1-kilpailussa kuudenneksi, koska Red Bullin auton kilpailukyky ei riittänyt parempaan.
Verstappen johtaa F1-sarjaa yhä 62 pisteen erolla Lando Norrisiin, mutta kriisi on Red Bullilla sen verran vakava, ettei Verstappen usko taistelevansa enää mestaruudesta. Monzassa talli vaikutti menettäneen vain asemiaan.
– Tällä hetkellä molemmat mestaruudet vaikuttavat epärealistisilta, Verstappen kommentoi Racingnews365-sivuston mukaan.
Verstappenille onni onnettomuudessa oli, että MM-sarjassa toisena oleva Lando Norris jäi Monzassa kolmanneksi. Kisan voittanut Ferrarin Charles Leclerc vei McLarenilta pisteitä pois.
Verstappen korostaa silti, ettei moinen herätä hänessä iloa.
– Sillä tavalla ei voi katsoa mestaruustaistoa. Meidän on katsottava omia tekemisiämme. Tänään ja koko viikonloppuna meni todella huonosti, hän tilitti.
Lue myös:F1-kuski Kevin Magnussen sai ajokieltoa – haukkui tuomarit