Ovet käyvät Red Bull-tallissa, mutta ainakin yksi avainhenkilö on päättänyt pysyä uskollisena nykyiselle työnantajalleen.

Kyse on Max Verstappenin kisainsinööristä Gianpiero Lambiasesta, joka tottelee lempinimeä ”GP”.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Italialaislehti Corriere dello Sport uutisoi Ferrarin houkutelleen Lambiasea, josta olisi tullut Lewis Hamiltonin kisainsinööri ensi kaudella.

Lambiase oli siis hylännyt Maranellon punaisten tiettävästi varsin rahakkaan tarjouksen. Lambiasen kerrotaan viitanneen kintaalla myös McLarenin tarjoukselle.

Mercedekseltä tämän kauden jälkeen Ferrarille siirtyvälle Hamiltonille on ollut vaikeuksia löytää kisainssi ensi kaudeksi.

– Useat nimet ovat sanoneet ei ja kieltäytyneet kunniasta, mukaan lukien siis Lambiase, jonka saapumista Fred Vasseur (tallipäällikkö) puolusti voimakkaasti, Corriere dello Sport kirjoittaa.

Lue myös:Valtteri Bottas on nyt vahvoilla – ainakin entisen tallipomon mielestä

LUE MYÖS: Analyysi: Pelicans palaa pudotuspeleihin – tässä joukkueen heikoin kohta (Siniviiva.fi)