F1-talli Aston Martin tiedotti tiistaina kiinnittäneensä Red Bullin jättävän suunnittelijagurun Adrian Neweyn viiden vuoden mittaisella sopimuksella. Astonilta saattaa olla tulossa viimeistään ensi vuonna vieläkin kovempi uutinen.

Onko Aston Martinilla mahdollisuuksia houkutella myös Max Verstappen riveihinsä Red Bullilta?

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Ehdottomasti!, F1-asiantuntija Martin Brundle latasi Sky Sportsilla.

– Formula 1-kuljettajille, Valioliigan jalkapalloilijoille tai Adrian Neweyn kaltaisille henkilöille ei ole hinnastoa. Olet sen arvoinen, minkä joku on valmis maksamaan sinulle, Brundle jatkaa.

Avainhenkilönä kaiken taustalla häärää Aston Martin-tallin omistavan sijoittajaryppään nokkamies, kanadalaismiljardööri Lawrence Stroll.

– Lawrence Strollista tuli miljardööri, koska hän ei ole huolimaton tai kevytmielinen rahan suhteen. Hän tietää, mihin sijoittaa, Brundle alleviivaa.

Lue myös:F1-sarjassa rysähti jättimäinen sopimus

LUE MYÖS: Näkökulma: Jukka Jalonen pääsee yrittämään julmaa temppua (KiekkoUutiset.fi)