Valtteri Bottaksen tulevaisuus on edelleen hämärän peitossa, kun Sauber pohtii vielä toisen kuskinsa kohtaloa. Takavuosien F1-voittaja Juan Pablo Montoya liputtaa suomalaisen jatkosopimuksen puolesta.
Bottaksen jatkon puolesta joudutaan vielä jännittämään, sillä Sauber vielä panttaa päätöstään kuka ajaa tallin autoa Nico Hülkenbergin tallikaverina ensi vuonna. Bottas on yksi kärkiehdokkaista, mutta myös Gabriel Bortoleton, Franco Colapinton ja jopa Mick Schumacherin nimet ovat nousseet esiin.
Montoya pitää Bottasta kuitenkin parhaana vaihtoehtona Sauberille.
– Franco on tehnyt erinomaista työtä enkä halua ottaa häneltä mitään pois, mutta hän ei ole ainoa, joka ansaitsee paikan Sauberilta. Gabriel Bortoleto myös ansaitsee sen, mutta rehellisesti sanottuna loogisin valinta olisi jatkaa Bottaksen kanssa ainakin yksi vuosi, Montoya totesi AS Kolumbian haastattelussa.
Lue myös: Valtteri Bottakselle vuoden mittainen jatkosopimus? – Tietäisi tuskan jatkumista
Lue myös: Valtteri Bottaksen F1-ura voi päättyä todella nolosti