Sergio Perezillä on sopimus voimassa Red Bullin F1-tallin kanssa vuoteen 2026 saakka. Huhutaan kuitenkin, että Perez lopettaisi uransa tähän kauteen.
Vahva ehdokas Perezin korvaajaksi kaudelle 2025 olisi RB-tallissa ajava Yuki Tsunoda. Hän kelpaisi Max Verstappenillekin, joka tunnetusti on tallikaveristaan varsin ronkeli.
Red Bullin moottoriurheilupomo Helmut Marko painottaa Tsunodan kehittyneen.
– Kaikki näkevät, että Yuki on parantanut paljon. Hän pystyy pitämään tunteensa kurissa nyt paremmin. Hän menetti vauhtiaan raivonpuuskauksissaan, ja siitä olin huolissani. Mutta se on mennyttä nyt. Hän on nopea ja tasainen joka paikassa, kommentoi Marko ORF Tirolin haastattelussa.
Marko kertoo samalla, että Tsunoda kilpailee noususta Red Bullin ykköstalliin Liam Lawsonin kanssa. Nopeampi saa paikan.
Lawson ajaa loppukauden kisat RB:llä Daniel Ricciardon tilalla.
Lue myös:Kaatuuko Valtteri Bottaksen jatko tähän vaatimukseen? – ”Hyvää yötä Hinwill”