Sky Italia uutisoi viime viikonvaihteessa ajetun Meksikon GP:n yhteydessä, että Red Bull on tehnyt Franco Colapintosta, 21, shokkitarjouksen Williamsille.

Colapintolle olisi paikka pedattuna Red Bullin kakkostallin RB:n riveihin, josta joko Liam Lawson tai Yuki Tsunoda nousisivat ensi kaudeksi Max Verstappenin rinnalle Red Bullille. Sergio Perezin potkuja Red Bullilta pidetään jo varmana.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Colapinto on ajanut tällä kaudella loistavasti Williams-tallissa sen jälkeen, kun Logan Sargeant sai potkut. Colapintolla ei ole kuitenkaan ensi kaudella asiaa Williamsin kisakuljettajaksi. Ne paikat kuuluvat Alex Albonille.

Williamsin tallipäällikön James Vowlesin tiedetään olevan avoin lainaamaan Colapinton vuodeksi joko RB:lle tai Sauberille. Colapinto on kuitenkin vakuuttunut, että se ei tule toteutumaan.

– En tiedä, mistä se tuli, Colapinto kuittaa Sky Italian liikkeelle pistämän väitteen Red Bullin tarjouksesta.

– Minulla ei ole paikkaa ensi vuodelle. En kilpaile silloin Formula 1:ssä. Aion kilpailla todennäköisesti jossain muualla, Colapinto kertoo Motorsport Weekille.

Lue myös:F1-hylkiö Sergio Perezin potkuista yksi iso vihje lisää

LUE MYÖS: Haastattelu: Ossi Väänänen painottaa Aleksander Barkovin merkitystä – ”Isot paineet niskassa” (Siniviiva.fi)