Kimi Antonelli on yksi ensi vuoden F1-kauden seuratuimmista nimistä. 18-vuotias Antonelli korvaa Mercedeksen paikalla Ferrarille siirtyvän Lewis Hamiltonin.

Antonelli tiedetään nopeaksi, mutta hän on vielä kokematon isoissa ympyröissä. Hänen ensimmäinen kokemuksensa tämän kauden F1-autolla päättyi Monzan vapaissa harjoituksissa seinään jo heti kättelyssä.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Entinen F1-voittaja Juan Pablo Montoyan mukaan Antonellin ympärillä on paljon kysymysmerkkejä.

– Antonellilla on vauhti olla F1:ssä ja hänellä on taidot olla F1:ssä. Kysymys on, onko hän tarpeeksi valmistautunut? Hän on ajanut miljoonia ja miljoonia ja miljoonia kierroksia verrattuna ihmisiin, jotka kilpailevat ensi kaudella paitsi F1-kuskeihin verrattuna, Montoya toteaa W Radion YouTube-kanavalla.

Antonelli sai toisen näyttömahdollisuutensa Meksikon GP:n vapaissa harjoituksissa, mutta jäi tuolloin kauas kärkivauhdista.

– Mielestäni mitä tapahtui Meksiko Cityssä, ja puhuimme siitä viimeksi Monzassa, kuinka hidas hän oli Meksikossa, sanoisin sen olevan vakavaa.

– Italiassa hän tuli ja yritti rikkoa kierrosennätyksen avauskierroksella ja hajotti auton ja täällä hän tuli pitämään auton ehjänä ajamalla hitaasti. Joten he tappavat hänet kolaroinnista ja he tappavat hänet, jos hän ajaa hiljaa, ja se on realiteetti. Sinun on ymmärrettävä kuin pitkälle voit puskea autoa ja ymmärtää sen tasapaino, Montoya painotti.

Lue myös: Red Bullin floppikuski jatkaa sittenkin ensi kaudella? Tallilla ei tilanteessa voitettavaa

Lue myös: Valtteri Bottas on syrjäyttämässä F1-legendan pojan

LUE MYÖS: Janni Hussi paljasti lohduttoman totuuden – mitään ei ollut tehtävissä (SporttiUutiset.fi)