Valtteri Bottaksen F1-tulevaisuus on ainakin toistaiseksi tauolla, kun hän jäi ilman Sauberin kuskipaikkaa ensi kaudeksi. Hänen nimensä käy kuitenkin edelleen kuumana varikolla.

Bottas vietti kolme kautta Alfa Romeolla ja Sauberilla ennen kuin Audi päätti valita ensi kauden kuskikseen Gabriel Bortoleton. Ennen nykyistä pestiään Bottas vietti viisi vuotta Mercedeksellä Lewis Hamiltonin tallikaverina.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Bottas jätti Mercedeksen kauden 2021 jälkeen Hamiltonin kaihoisasti kuvaten Bottas hänen parhaaksi tallikaverikseen. Entisen F1-tallipomo Peter Windsorin mukaan Hamilton ei halunnnut Bottaksen lähtevän.

– Lewis halusi aina pitää Valtterin. Ei niinkään sen takia, että hän rakasti Valtteria, mutta tallilla oli myös oikeanlainen tasapaino. Pystyit tuntemaan, Windsor totesi YouTube-kanavallaan.

Tällä hetkellä Bottas on yhdistetty vahvimmin paluuseen Mercedekselle, mutta varakuskin roolissa.

Lue myös: F1-legenda epäilee ”Italian Kimin” mahdollisuuksia

Lue myös: Red Bullin floppikuski jatkaa sittenkin ensi kaudella? Tallilla ei tilanteessa voitettavaa

LUE MYÖS: Näkökulma: Tämä ei riitä, Oilers (Siniviiva.fi)