Red Bull-tallin Max Verstappen, 27, on saavuttanut neljännen F1-mestaruuden putkeen. Verstappen takoi mestaruusniitin kauden kolmanneksi viimeisessä osakilpailussa Las Vegasissa.
Verstappen saapui Las Vegasiin 62 pisteen etu puolellaan ainoaan uhkaajaansa, eli McLarenin Lando Norrisiin.
Verstappenille riitti, että hän pitää Norrisin kisassa takanaan. Sen viidennestä, eli pykälää Norrisia korkeammalta 50 kierroksen kisaan lähtenyt Verstappen teki tyylikkäästi.
Suurissa vaikeuksissa olleella Norrisilla ei ollut missään vaiheessa mahdollisuuksia haastaa Verstappenia, joka sijoittui kisassa viidenneksi. Norris oli kuudes.
Mercedes dominoi Las Vegasin kisan tapahtumia. Paalupaikkamies George Russell ajoi vakuuttavaan voittoon ja tallikaveri Lewis Hamilton nousi 10. lähtöruudusta toiseksi.
Ferrarin Charles Leclerc oli kolmas ja hänen tallikaverinsa Carlos Sainz neljäs.
Sauber-tallin Valtteri Bottas oli 18:s. Tallikaveri Zhou Guanyu oli 14:s.
Lue myös:Jari-Matti Latvala myönsi juhlahumussa: ”Urani kauhein erikoiskoe”































