Red Bullin moottoriurheilupomo Helmut Marko ilmoitti Las Vegasissa ORF:n haastattelussa, ettei Sergio Perezin suoritustaso Red Bullin F1-tallissa ole hyväksyttävä.

Perezin heikko tuloskunto jatkui Las Vegasin kisassa, jossa hän oli kymmenes. Samaan aikaan Max Verstappen varmisti maailmanmestaruuden, mutta Perezin heikkojen tulosten takia Red Bull on häviämässä merkkimestaruustaiston.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Marko korostaa, että Perezillä on kuitenkin sopimus voimassa vuoteen 2026 saakka. Red Bullin omistajat Chalerm Yoovidhya ja Mark Mateschitz päättävät Perezin jatkosta.

– Suunnitelma on, että joulukuussa Abu Dhabin päätöskisan jälkeen raportoimme tuloksistamme osakkaille, jotka päättävät kuljettajakokoonpanostamme, Marko ilmoitti.

Perezin tilalle ovat ehdolla Franco Colapinto, Liam Lawson ja Yuki Tsunoda. Kaksi heistä tulee ensi kaudella ajamaan joka tapauksessa Red Bullin kakkostallissa RB:llä.

Lue myös:Max Verstappen puhui avoimesti jatkostaan – “Elämässä tulee hetkiä”

LUE MYÖS: Näkökulma: Siivittääkö kotikisojen vetovoima Ruotsin maailmanmestariksi? (LeijonaUutiset.fi)