Valtteri Bottas joutunee ensi torstaina Qatarissa median pyöritykseen F1-kisan ennakkolehdistötilaisuuksissa. Hänen huhutaan siirtyvän 2026 uuteen Cadillacin F1-talliin.

Tosin merkittävämpää vahvistusta ei ole saatu sille, että Bottas kävisi neuvotteluja. Bottas itse totesi viime viikolla Las Vegasissa olevansa Cadillac-projektista kuitenkin kiinnostunut.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Cadillac harkitsee yhdysvaltalaisen Colton Hertan nostamista Formula ykkösiin. Hertan rinnalle Cadillac kaavailee kokenutta kuskia. Bottas sopisi tähän kuvaan.

Bottaksen lisäksi Cadillacin huhutaan keskustelleen Daniel Ricciardon ja Kevin Magnussenin kanssa. Myös Sebastian Vettelin nimi on välähtänyt huhuissa.

Päätöksensä Cadillac tehnee jo pian. Se tarvitsee kokenutta kehityskuljettajaa aloittamaan työt jo tammikuussa.

Lue myös:Uusi F1-talli on aloittanut neuvottelut Ferrarin kanssa

LUE MYÖS: Näkökulma: Juhannuksena kuollut Lämäri-elokuvan mies piinasi suomalaisia (KiekkoUutiset.fi)