Max Verstappen pääsi juhlimaan neljättä peräkkäistä maailmanmestaruuttaan. Hän ei kuitenkaan ollut viime kauden nopein kuski.

Kovinta vauhtia kauden aikana piti McLarenin Oscar Piastri. Australialainen kiidätti autonsa parhaimmillaan 365,2 kilometrin tuntivauhtiin.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Piastri oli myös kauden ainoa kuski, joka ajoi kaikki kauden kierrokset. Yhteensä kierroksia kertyi 1444 ja kilometrejä 7314.

Kovavauhtisimman kierroksen puolestaan kirjautti Lando Norris, joka ajoi Monzassa paalulle keskivauhtinaan 262,897 km/h. Norris oli myös kauden paras aika-ajaja.

Hän ajoi yhteensä kahdeksan kertaa paalulle ja hänen keskiarvonsa oli 3,42. Hän päihitti niukasti Verstappenin, joka ajoi niin ikään kahdeksan kertaa paalulle, mutta hänen lähtöpaikkansa keskiarvo oli 3,54.

Lue myös: Valtteri Bottas ikävän F1-tilaston kärkipaikalla

Lue myös: Tässä tilastossa Valtteri Bottas loisti menneellä kaudella

LUE MYÖS: Haastattelu: Ossi Väänänen painottaa Aleksander Barkovin merkitystä – ”Isot paineet niskassa” (Siniviiva.fi)