Päättyneellä F1-kaudella nähtiin yhteensä 34 kolaria. Tilastossa nousee esiin erityisesti yksi talli.

Williamsin mekaanikot joutuivat huhkimaan urakalla menneellä kaudella, sillä sen tallin autot olivat useimmin osallisena kauden kolareissa. Yhteensä Williamsin autot olivat osallisena 11 kolarissa kauden aikana.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Viime kausi oli myös sakkojen vuosi. Tallit joutuivat maksamaan sakkoja sääntörikkomuksista yhteensä 332 900 euroa, joka oli lähes kolme kertaa enemmän kuin edellisvuonna.

Max Verstappen pääsi juhlimaan neljättä peräkkäistä maailmanmestaruuttaan vahvan alkukauden ansiosta. Jos mukaan olisi laskettu pelkästään kauden jälkipuoliskon pisteet, olisi Ferrarin Charles Leclerc kruunattu mestariksi. Hän keräsi loppukauden aikana yhteensä 206 pistettä.

Lue myös: F1-sarjassa viritellään tuhkimotarinaa – ”Valtava mahdollisuus Williamsille”

Lue myös: Lewis Hamiltonista tyly väite – tämän takia Ferrari hänet hankki

LUE MYÖS: Analyysi: Pelicans palaa pudotuspeleihin – tässä joukkueen heikoin kohta (Siniviiva.fi)