ToyotanKalle Rovanperätykitti jälleen pohja-ajan, kun Jyväskylän MM-ralli jatkui toiseen kertaan ajetulla Päijälän erikoiskokeella.

Rovanperä peittosi Päijälässä HyundainOtt Tänakinniukasti 0,2 sekunnilla. Tänak pitää kuitenkin edelleen kiinni johtoasemastaan.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Ei minulla mitään erityistä ollut. Aika hankalaa oli. Muutimme autoa huollossa hieman ja nyt se on hyvä joissakin paikoissa ja joissakin vähän huonompi, Rovanperä summasi erikoiskokeen maalissa.

Esapekka Lappikärsi todella huonosta tuurista. Hän kimmotti irtokiven auton ja puiden kautta suoraan tuulilasiin. Kivi tuli suoraan Lapin puolelle.

– Nyt ei vaan oikein näe ajaa, mutta mennään näillä, Lappi sanoiYlenlähetyksessä.

Lappi hävisi Rovanperän kärkiajalle 1,9 sekuntia. Hän jatkaa rallissa toisena ja Rovanperä kolmantena.

Suomen MM-rallin tilanne 15/22 EK:n jälkeen:
1. Ott Tänak Hyundai 1.36,41,9
2. Esapekka Lappi Toyota +11,2
3. Kalle Rovanperä Toyota +12,7
4. Elfyn Evans Toyota +23,0

Teksti: Ville HirvonenKuva: Toyota

Lue myös:EK14: Kalle Rovanperä lähellä todellista katastrofia! Ott Tänak otti komennon

LUE MYÖS: Näkökulma: Tasapaksu Carolina Hurricanes hakkasi 51 miljoonaa täysin hukkaan (Siniviiva.fi)