Toyotan Kalle Rovanperä ajoi rajusti ulos perjantaina Belgian MM-rallissa. Miehen ralli sai kuitenkin kivan päätöksen, kun hän ajoi Power Stagen voittoon.

Rovanperä myönsi kisan jälkeen twitter-tilillään, että tavoitteet eivät luonnollisesti täyttyneet.

– Power Stagen voitto ja täydet viisi pistettä siitä! Tämä ei ole toivomamme tulos Belgiasta, mutta saimme sentään jotain perjantain virheen jälkeen! viestitti Rovanperä.

Hyundain Ott Tänak kavensi eroa MM-sarjaa johtavaan Rovanperään. Ero on toki valtava: Rovanperällä on 203 pistettä, Tänakilla 131 pistettä.

Toyotan Esapekka Lappi oli puolestaan rallin kolmas. Hän onnistui tehtävässään.

– Yritämme parhaamme tuoda tuloksia ja olemme mielestäni olleet aiemmin tänä vuonna hieman epäonnisia. Nyt kaikki on loksahtamassa paikoilleen. Emme olleet nopeimpia tässä rallissa, mutta emme tehneet virheitä. Se toi ison palkinnon, sanaili Lappi WRC:n haastattelussa.

Kuva: TGR

Lue myös:Kimi Räikkönen janosi lisää kierroksia Nascar-sarjan aika-ajoissa: ”Potentiaalia on paljon”

LUE MYÖS: Jättiyllätys: Nooralotta Neziri aikoo kilpailla jo ensi kesänä (Atleetti.fi)