Maailmanmestaruusniittiä takova Toyotan Kalle Rovanperä nousi Uuden-Seelannin rallin kärkeen kisan yhdeksännellä erikoiskokeella. Karkumatkaa virittelevä Rovanperä on hallinnut tapahtumia suvereenisesti sen jälkeen.

Lauantaina 22 vuotta täyttänyt Rovanperä johtaa kisaa 12 erikoiskokeen jälkeen jo 28,1 sekunnilla toisena olevaan tallikaveriinsa Sebastien Ogieriin. Toyotan kolmannen kuljettajan, eli Elfyn Evansin matkanteko päättyi lauantaina keskeytykseen.

Kisassa kolmantena oleva Hyundain Ott Tänak on joutunut antamaan Rovanperälle periksi jo 40,3 sekuntia.

Rovanperä takoi toiset peräkkäiset pätkäpohjat Puhoin 22,5 kilometrin mittaisella 12. ek:lla. Ogierille mätkäistiin 10 sekunnin aikasakko, kun hän myöhästyi erikoiskokeen lähdöstä.

– Hieno pätkä. Kaikki hyvin, Rovanperä kommentoi lyhyesti, mutta samalla kaiken kertovasti WRC:n haastattelussa.

Rovanperä sinetöi maailmanmestaruuden Uudessa-Seelannissa, jos hän voittaa ja poimii seitsemän pistettä Tänakia enemmän. Titteli tulee Rovanperälle ilman voittoakin, jos hän saavuttaa kauden kolmanneksi viimeisestä kisasta kahdeksan pistettä enemmän kuin Tänak.

Lauantaina ajetaan vielä yksi erikoiskoe. Kisa päättyy sunnuntaina.

Kuva: Toyota Gazoo Racing

Lue myös:Nyt mennään! Kalle Rovanperä tykitti hirmuvedolla Uuden-Seelannin MM-rallin kärkeen – tallikaveri sortui virheeseen

https://twitter.com/OfficialWRC/status/1576040644493312003