
Rallin MM-sarjan kauden toinen osakilpailu ajetaan viikon kuluttua Ruotsissa. Hallitsevaa maailmanmestaria Kalle Rovanperää odottaa jälleen tutun haastava urakka perjantaina Umeån korkeudella: hän joutuu auraamaan tietä.
Mutta millaista tietä? Se on se suuri kysymysmerkki.
– Kallen mahdollisuudet riippuvat jälleen olosuhteista ja siitä, onko tiellä jääkerros vai ei. Jos lunta on paljon ja sitä on lakaistava, niin se voi olla hänelle vaikeampaa, Toyotan tallipäällikkö Jari-Matti Latvala toteaa tiiminsä tiedotteessa.
– Sattaa olla, että Elfyn (tallikaveri Evans) voi olla silloin paremmassa asemassa. Myös hän nauttii sellaisista olosuhteista, Latvala jatkaa.
Rovanperä sijoittui kauden avanneessa Monte Carlossa toiseksi tallikaverinsa Sebastian Ogierin takana. Evans oli neljäs.
Ogier ei kilpaile Ruotsissa. Takamato Katsuta täydentää Toyotan trion Rovanperän ja Evansin rinnalla.
– Tiedän, että myös Taka rakastaa lunta. Vaikka hän ajaa ensimmäistä kertaa pisteistä tiimille, niin emme aseta hänelle ylimääräisiä paineita, Latvala painottaa.
Kuva: Toyota Gazoo Racing
Lue myös:Kalle Rovanperä on innoissaan: ”Siistiä, vain yksi tällainen ralli”