Rallin MM-sarjaa johtava Toyotan Kalle Rovanperä on saanut hurjan ja haastavan urakkansa maaliin Sardinian kisan perjantain ajopäivän osalta. Tietä avannut ja sen myötä yleiskilpailussa seitsemänneksi valahtanut Rovanperä hyökkäsi päivän päätteeksi Monte Lernon 50 kilometrin mittaisella monsteripätkällä.

Rovanperä tunsi olonsa kotoisaksi toiseen kertaan ajetulla ek:lla. Taivas avautui ja Rovanperälle meno tunnetusti maittaa sateessa.

– Heti kun sää muuttui, niin yritin hyökätä. Ei ollut helppoa, sillä tiellä oli paljon seisovaa vettä, Rovanperä kommentoi WRC:n haastattelussa.

– Yritimme todellakin hyökätä. En tiedä miksi, mutta aina kun sataa, niin tunnen oloni kotoisaksi, Rovanperä jatkoi.

Sardinian kisan seitsemäs erikoiskoe oli vielä käynnissä tätä kirjoitettaessa.

Lauantaina ajetaan kahdeksan erikoiskoetta. Kauden kuudes osakilpailu päättyy sunnuntaina.

Kuva: Toyota Gazoo Racing

Lue myös:Nyt kulkee – Esapekka Lappi loistavassa iskussa monsteripätkälle (ek6)

Lue myös:Esapekka Lappi löi hirmuajalla muille luun kurkkuun – Kalle Rovanperältä lohdutonta tekstiä (ek5)

https://twitter.com/KalleRovanpera/status/1664647580540706816

LUE MYÖS: Zlatan teki suomalaiselle suosikkijuontajalle yllättävän palveluksen – ”Kaikki hiljenivät” (Atleetti.fi)