Toyotan Kalle Rovanperä keikahti Kreikan MM-rallin toiselta sijalta kolmanneksi kisan neljännellä erikoiskokeella. Hyundain Thierry Neuville jatkaa kärjessä. Rovanperän tallikaveri Sebastien Ogier nousi toiseksi.

Rovanperä joutuu avaamaan tietä Kreikassa ja se kostautui odotetulla tavalla perjantaina toisen kerran ajetulla Loutrakin erikoiskokeella.

– Nyt on todella kuivaa ja paljon irtosoraa. Ok olosuhteet, mutta eivät hyvät meille, Rovanperä korosti WRC:n haastattelussa.

Ogier latasi neljännelle ek pohjat 2,2 sekunnin erolla Neuvilleen. Rovanperä jäi Ogierista kuusi sekuntia. Hyundain Esapekka Lappi oli pätkän kolmanneksi kiireisin siitä huolimatta, että hän säästeli pehmeitä renkaita.

Neuville johtaa kisaa 2,4 sekunnin erolla Ogieriin. Rovanperä on jäänyt kärjestä 5,8 ja neljäntenä oleva Lappi 15,6 sekuntia. Lappi jakaa neljännen sijan Toyotan Elfyn Evansin kanssa.

Perjantaina ajetaan vielä kaksi erikoiskoetta. Kisa päättyy sunnuntaina.

Kreikan MM-rallin tilanne 4/15 ek:n jälkeen:
1. Thierry Neuville, Hyundai 24.01,9
2. Sebastien Ogier, Toyota + 2,4
3. Kalle Rovanperä, Toyota + 5,8
4. Esapekka Lappi, Hyundai + 15,6
4. Elfyn Evans, Toyota + 15,6
6. Dani Sordo, Hyundai + 19,5
7. Takamoto Katsuta, Toyota + 24,6

Lue myös:Ott Tänakille raju aikasakko – virolainen käy nyt todella kuumana

Lue myös:Yleisö hölmöili Kreikan MM-rallissa – erikoiskoe keskeytettiin

https://twitter.com/OfficialWRC/status/1700086915481936088

LUE MYÖS: Analyysi: Kaapo Kakolla mahtava tilaisuus Seattle Krakenin paidassa (Siniviiva.fi)