Dirtfish-sivusto uutisoi tiistaina, että Ott Tänak on palaamassa tämän kauden jälkeen M-Sport Fordilta takaisin Hyundaille. Jo selviönä pidetyllä siirrolla olisi samalla iso vaikutus Hyundain suomalaiskuljettajien Esapekka Lapin ja Teemu Sunisen ensi kauteen.

Tänak ajaisi tietenkin täyden MM-kauden Thierry Neuvillen rinnalla. Siis käytännössä Lapin paikalla.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Dirtfishin mukaan Lappi ja Suninen olisivat jatkamassa Hyundailla, mutta valikoidulla MM-ohjelmalla. He jakaisivat työt Hyundain kolmannessa autossa.

Suninen sai tällä kaudella näytönpaikan Hyundain Rally 1-auton ratissa. Suninen ajoi Virossa viidenneksi ja Suomessa neljänneksi. Hän oli sunnuntaina kiinni jo Chilen MM-rallin kakkossijassa, kunnes ulosajo kisan toiseksi viimeisellä erikoiskokeella romutti kaiken.

Lapin osalta Chilen kisa päättyi rajuun ulosajoon jo ensimmäisellä erikoiskokeella.

Lue myös:Sivusto: Ott Tänak tekee kovan siirron rallin MM-sarjassa – ”Ehdoista on sovittu”

Lue myös:Ott Tänakin ensi kauden tallista tärähti kova väite

LUE MYÖS: Analyysi: Edmonton Oilersilla on dilemma nimeltä ykkösmaalivahti (Siniviiva.fi)