Hyundain MM-rallitalli vahvisti keskiviikkona odotetun uutisen. Virolaiskuljettaja Ott Tänak, 35, palaa ensi kaudeksi Hyundaille, jossa hän kilpailee belgialaisen Thierry Neuvillen, 35, rinnalla.

Toyotalla vuonna 2019 maailmanmestaruuden saavuttanut Tänak kilpailee meneillään olevalla kaudella M-Sport Fordilla. Lukuisat vastoinkäymiset kääntyivät lopulta voitoksi viime sunnuntaina Chilessä, jossa Tänak oli suorastaan ylivoimainen.

Tänakin varmistunut siirto sinetöi tietenkin samalla myös sen, että Kalle Rovanperän ura jatkuu varmuudella Toyotalla. Hyundai yritti tiettävästi houkutella Rovanperää isolla rahalla riveihinsä, mutta Toyota vei odotetusti voiton. Toyota ei ole tosin vielä vahvistanut Rovanperän jatkosopimusta.

Tänak nostaa epäilemättä huojentuneena kytkintä M-Sportilta. Teknisiä vastoinkäymisiä on mahtunut tähän kauteen aivan liikaa Chilen valloituksesta huolimatta.

– Siitä lähtien, kun polkumme erosivat tasan vuosi sitten, tiimi on työskennellyt kovasti uuden teknisen rakenteen parissa. Hyundai Motorsportilla on selkeä visio ja tavoite lähitulevaisuudelle, ja se sai minut yhdistämään voimamme uudelleen, Tänak toteaa tiedotteessa.

Ja sysää sen perän isomman vaihteen sisään.

– Tavoitteemme tässä uudessa luvussa ei ole vähempää kuin voittaa kaikki kolme titteliä. Tiimin uuden rakenteen ansiosta meillä on kaikki tarvittavat työkalut sen saavuttamiseen.

Tänak viittaa triplalla valmistajien, kuljettajien ja kartanlukijoiden maailmanmestaruuksiin.

Lue myös:Sieltä se tuli – Ott Tänakin jättisiirto sai virallisen vahvistuksen

https://twitter.com/OfficialWRC/status/1709509053901123744

LUE MYÖS: Reaktio: Ensin Manchester City, seuraavaksi KuPS – ”Crystal Palace on ylivoimainen suosikki” (Atleetti.fi)