Kalle Rovanperä käy kierroksilla – syystäkin. MTV Urheilu uutisoi Rovanperän pöyristyneen, kun hän sai yllättäen tietää, että hänen urastaan ja elämästään julkaistaan kirja.

Rovanperän leiri pitää Readme.fi-kustantamon toimintaa törkeänä. Juha Kanervan teos ”Kalle Rovanperä – Mestarin tarina” -kirja on julkaistu tänään.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Kirjan kerrotaan oleva henkilökuva nuoresta kuskista, mutta siinä käydään läpi myös hänen perheensä autourheiluinnostus.

MTV:n uutisen mukaan Rovanperä ja hänen vanhempansa olivat saaneet julkaisuaikeet sattumalta tietoonsa eilen, eli 16. lokakuuta.

– Minä ja läheiseni kuulimme kirjasta eilen. Kirjan nimellä ja kuvauksella viitataan vahvasti siihen, että tämä olisi oma tarinani ja perheenikin olisi mukana. Se vaikuttaa törkeältä, sillä meistä kukaan ei ole ollut mitenkään mukana, haastateltavana tai edes tietoisia tästä tuotoksesta, Rovanperä kommentoi MTV Urheilulle.

Toista peräkkäistä maailmanmestaruutta takova Rovanperä muistuttaa, että hän täytti pari viikkoa sitten 23 vuotta ja toivoo uraa olevan yhä vuosia jäljellä, joten vielä ei ole tarinan kirjoittamisen aika.

Linkki MTV Urheilun juttuun

Lue myös:Lewis Hamiltonilla on nyt iso pelko puserossa – tästä on kysymys

LUE MYÖS: Näkökulma: Liigan parhaat maalivahdit tulevat ulkomailta (Siniviiva.fi)