Toyotan Kalle Rovanperä avasi räväkästi Keski-Euroopan MM-rallin perjantain ajopäivän. Rovanperä takoi pohjat kisan kolmannelle erikoiskokeelle.
– Vaikeaa on. Todella haastavat olosuhteet. Vettä on paljon enemmän kuin oletimme. Siitä tulee iso haaste, Rovanperä kommentoi WRC:n medialle.
Perjantain avannut 13,6 kilometrin mittainen Vlachovy Brezin pätkä oli suomalaisjuhlaa. Hyundain Esapekka Lappi oli toiseksi nopein 1,8 sekuntia Rovanperän takana. Pätkäsijoitus tuli suurena yllätyksenä Lapille.
– Olen todellakin yllättynyt. Tulee koko ajan enemmän mutaa tielle. En odottanut tällaista aikaa, mutta se otetaan vastaan.
Lapin tallikaveri Thierry Neuville johtaa yhä kisaa. Neuvillella oli kuitenkin suuria vaikeuksia aamun avauksessa, kun tuulilasi meni huuruun.
– Minulla oli vaikeuksia nähdä tietä, Neuville kertoi.
Neuville johtaa kisaa 1,4 sekunnin erolla Rovanperään. M-Sport Fordin Ott Tänak on kolmantena 6,3 sekuntia kärjestä.
Rovanperän toisen peräkkäisen mestaruuden ainoa uhkaaja, tallikaveri Elfyn Evans (+9,6) on neljäntenä ja Lappi (+10,9) viidentenä. Hyundain Teemu Suninen (+25,4) on kahdeksantena.
Perjantaina ajetaan vielä viisi erikoiskoetta. Kauden toiseksi viimeinen osakilpailu päättyy sunnuntaina.
Lue myös:Kalle Rovanperän tallikaveri kärsi karmean takaiskun: ”Uskomatonta…”