Rallin MM-sarjan perinteisesti avaavasta Monte Carlosta uhkaa tulla romuralli, jos tahti jatkuu perjantain ensimmäisen erikoiskokeen kaltaisena. Kisan kolmannella erikoiskokeella tosiaankin sattui ja tapahtui.

Ja kaiken lisäksi täsmälleen samassa paikassa, eli 16,7 kilometrin mittaisen erikoiskokeen alussa. Jäinen tienpinta yllätti neljä pääluokan kuljettajaa.

Ensin Hyundain Thierry Neuville oli lipsahtaa kohtalokkaasti ja sen jälkeen tallikaveri Ott Tänak ja Toyotan Takamoto Katsuta ajoivat ulos. Katsojat auttoivat Tänakin ja Katsutan takaisin tielle.

Neljäs samassa paikassa ulkoillut kuljettaja oli M-Sport Fordin Gregoire Munster. Hänkin pääsi onnekseen jatkamaan matkaa, mutta takkiin tuli yli minuutti pohjat ajaneelle Neuvillelle.

– Odotin jäätä vasta myöhemmin tällä pätkällä. En tähän kohtaan. Kiitos katsojille, jotka auttoivat meitä, Munster kommentoi WRC:n haastattelussa.

Toyotan Elfyn Evans avasi kisan väkevästi ajamalla pohja-ajan torstain molemmille erikoiskokeille. Hän joutui kuitenkin antamaan periksi perjantain ensimmäisellä ek:lla 5,3 sekunnilla Neuvillelle tämän lipsahduksesta huolimatta.

– Olin vähän varovainen. En ajanut hyvin, mutta muuten kaikki on ok, Evans muotoili.

Evans johtaa kisaa 9,8 sekunnin erolla Neuvilleen. Toyotan Sebastien Ogier (+22,9) on kolmantena, M-Sportin Adrien Formaux (+56,2) neljäntenä ja Tänak (+59,4) viidentenä.

Toyotalla kisaava Sami Pajari on Rally2:n viidennellä sijalla ja yleiskilpailussa 12:ntena.

Perjantaina ajetaan vielä viisi erikoiskoetta. Kisa päättyy sunnuntaina.

Lue myös:Toyota-kuski täräytti ulos Monte Carlossa – ”Niin tyhmää”

LUE MYÖS: Jarmo Kekäläiseltä paljastus Konsta Heleniuksen MM-matkasta (KiekkoUutiset.fi)