
Portugalin MM-rallin ensimmäinen kokonainen ajopäivä on nyt takana ja taistelu on ollut uskomattoman tasaista.
Rovanperä takoi päivän viimeiselle erikoiskokeelle toiseksi nopeimman ajan. Tallikaveri Sebastien Ogier veti kuitenkin yhdeksännelle erikoiskokeelle todella kovan vedon ja peittosi Rovanperän 3,2 sekunnilla.
Rovanperän onnistui kuitenkin edelleen pitää kiinni johtopaikastaan. Hän johtaa rallia yötauolle lähdettäessä vaivaisen sekunnin erolla. Rovanperä kärsi kuitenkin auton ongelmista, joten enemmänkin lienee otettavissa vielä irti.
– Auto ei säätöjen osalta ihan 100-prosenttinen, joten huomiseksi pitää keksiä jotain, Rovanperä sanoi.
Kolmanneksi nopeimman ajan ajoi Hyundain Ott Tänak. Virolainen on hiipinyt kuin vaivihkaa voittotaisteluun mukaan. Kokonaistilanteessa Tänak on neljäntenä ja on jäänyt kärjestä 5,4 sekuntia. Toyotan Takamoto Katsuta on kolmantena (+4,7).
MM-sarjaa johtava Thierry Neuville kärsi koko perjantain auraajaan roolistaan ja on viidentenä. Hänen kannaltaan on kuitenkin tärkeintä se, että MM-sarjan kakkonen Elfyn Evans ajautui ongelmiin perjantaina ja on vasta seitsemäntenä yleiskilpailussa.
Portugalin MM-rallissa ajetaan lauantaina yhdeksän erikoiskoetta. Kilpailu päättyy sunnuntaina, mutta ensimmäiset ehdolliset MM-pisteet ovat jaossa jo lauantain päätteeksi.
Lue myös: EK8: Kalle Rovanperä tykitti ensimmäisen pohja-aikansa Portugalin MM-rallissa