Kalle Rovanperän kisa päättyi johtopaikalta keskeytykseen Portugalin MM-rallin 11. erikoiskokeella. Toyotan tallipäällikkö Jari-Matti Latvala on avannut tilannetta MTV Urheilulle.

– Siinä oli pitkä suora ja helppo mutka oikealle. Kalle tuntee tien hyvin. Uskon, että pidon taso yllätti hänet. Siinä on hiekkaa päällä ja kovempi pohja alla. Tuo erikoiskoe on yleensä ajettu sunnuntaina. Silloin ei ole tarvinnut puskea niin paljon. Nyt kun ajetaan lauantaina, tällä kapealla pätkällä ei ole varaa virheisiin, Latvala kommentoi.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Rovanperä johti kisaa kymmenen erikoiskokeen jälkeen 6,7 sekunnin erolla tallikaveriinsa Sebastien Ogieriin.

Latvala alleviivaa, että kilpailun kiristyessä pitää löytää paikkoja, joissa voi tehdä eroja. Sitten voi käy näin, kuten Rovanperälle kävi – varsinkin kun pito vaihtelee.

Linkki MTV:n juttuun

Kuva: Toyota Gazoo Racing

Lue myös:Toyota vahvisti Kalle Rovanperän ja Jonne Halttusen tilanteen

LUE MYÖS: Näkökulma: Tasapaksu Carolina Hurricanes hakkasi 51 miljoonaa täysin hukkaan (Siniviiva.fi)