Toyotan Sebastien Ogier ja Hyundain Ott Tänak ovat vuorotelleet lauantaina Sardinian MM-rallin johtopaikalla. Lauantain kolmannen ja kisan seitsemännen ek:n jälkeen siellä häärää Tänak, mikä on yllätys hänelle itselleenkin.

Tänak ajoi aamunavauksessa pohjat 12 kilometrin mittaiselle Tempio Pausanian erikoiskokeelle. Tempio Pausanian toinen ajokerta ei tuntunut Tänakista yhtä hyvältä.

– Minulla oli kovat renkaat edessä ja alussa en saanut niitä toimimaan. Minulla ei ollut hyvä fiilis, Tänak kertoi WRC:n haastattelussa.

Tänak odotti saavansa pätkällä turpaansa Ogierilta, mutta toisin siis kävi. Tänak jäi pohjat takoneesta tallikaveristaan Thierry Neuvillesta 3,3 sekuntia. Ogier otti takkiin vielä 1,3 sekuntia enemmän.

– Olin varovainen. Erikoiskoe on todella tajussa kunnossa, Ogier tähdensi.

Tänak johtaa kisaa 2,2 sekunnin erolla Ogieriin. Kolmantena oleva Neuville on jäänyt tallikaveristaan tasan 34 sekuntia.

Lauantain ohjelmassa on vielä viisi erikoiskoetta. Kisa päättyy sunnuntaina.

Lue myös:Sieltä se tuli – Sebastien Ogierilta raju vastaisku Sardinian MM-rallissa (ek6)

LUE MYÖS: Reaktio: Ensin Manchester City, seuraavaksi KuPS – ”Crystal Palace on ylivoimainen suosikki” (Atleetti.fi)