Sardinian MM-rallin kahdeksannella erikoiskokeella riitti draamaa. Sarjaa johtava Hyundain Thierry Neuville ajoi ulos ja keskeytti. Toyotan Sebastien Ogierilla kävi se sijaan melkoinen tuuri Tulan 22,61 kilometrin mittaisen ek:n lopussa.
Kahdeksankertainen maailmanmestari sortui ajovirheeseen, kolautti autoaan ja koki rengasrikon. Ogierilla ei ollut enää ainuttakaan vararengasta, sillä hän koki rengasrikon jo lauantain avauspätkällä. Ogierin onneksi kahdeksannen ek:n jälkeen painuttiin rengashuoltoon.
– Tämä lenkki oli todella raju. En ole nähnyt tätä pätkää koskaan näin rajussa kunnossa. Onneksi pääsin läpi, Ogier kertoi WRC:n haastattelussa.
Hyundain Ott Tänak ajoi pätkälle pohjat, mutta Ogier jäi hänestä sittenkin vain 1,3 sekuntia.
Tänak johtaa kisaa 3,5 sekunnin erolla Ogieriin. Toyotan Takamoto Katsuta nousi kolmanneksi Neuvillen keskeytettyä. Katsuta on jäänyt Tänakista lukemat 1.14,0.
Lauantaina ajetaan vielä neljä erikoiskoetta. Kauden kuudes osakilpailu päättyy sunnuntaina.
Kuva: Toyota Gazoo Racing
Lue myös:Rajua draamaa – rallin MM-sarjan kärkimies ajoi ulos Sardiniassa
































