Rallin MM-sarja saattaa ajautua entistäkin vaikeampaan tilanteeseen, kertoo Autosport.

Autosport kertoo, että autovalmistaja Hyundai on järjestelemässä toimintojaan uusiksi.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Hyundai on tiettävästi osallistumassa jatkossa WEC-sarjan Hypercar-luokkaan ja tämä vaikuttaa mahdollisesti myös autovalmistajan muihin toimintoihin.

WEC-sarjaan osallistuminen voi vaikuttaa myös Hyundain osallistumiseen rallin MM-sarjaan ja on mahdollista, että korealaisvalmistaja jättäisi rallin MM-sarjan.

Hyundain lähteminen olisi iso isku WRC-sarjalle, sillä sarjassa on jo valmiiksi pulaa valmistajista.

Rallin MM-sarjassa kilpailee tällä hetkellä vain kaksi tehdastallia eli Toyota ja Hyundai. M-Sport toimii suhteellisen itsenäisesti, eikä saa merkittävää tehdastukea Fordilta.

Lue myös: Valtteri Bottaksen jatkon kohtaloa jännitetään – Silverstonessa voi pamahtaa

LUE MYÖS:  Näkökulma: Joel Armia ja Oliver Kapanen mukaan MM-kisoihin – Patrik Laine olisi rasite (LeijonaUutiset.fi)