Siinä kuuma kysymys, jota on pyöritelty viime aikoina huolestuneina rallipiireissä. Hyundain tallipäällikkö Cyril Abiteboul on nyt ainakin raottanut tulevaa Dirtfish-sivustolle.
Päätöstä Hyundai Motorsportin tulevista moottoriurheiluohjelmista odotetaan muutaman viikon sisällä. Abiteboulin mukaan korealaisvalmistajan mahdollinen liittyminen rata-autoilun WEC-sarjaan ei välttämättä tarkoita loppua sen ponnisteluille rallin MM-sarjassa.
Hyundai on kilpaillut WRC:ssä vuodesta 2014 ja on näillä näkymin sarjassa mukana ainakin kauteen 2026. Useiden lähteiden mukaan Hyundai työstää WEC-sarjan autoaan Saksan tukikohdassa.
– Spekulaatioita on paljon, olemme tutkineet erilaisia vaihtoehtoja. Yksi asia, jonka voin ja haluan vahvistaa, on se, että voitte luottaa meihin ja Hyundai Motorsportiin WRC:ssä ensi vuonna. Se on niin pitkälle kuin voin mennä. Muilta osin olen pahoillani, mutta teidän on odotettava vähän, Abiteboul toteaa.
– Voimme tehdä useita ohjelmia samanaikaisesti. Ehdottomasti se ei välttämättä tarkoita sitä (WRC:n loppua, jos WEC-ohjelma julkistetaan). Vastaukset tulevat aikanaan, Abiteboul vakuuttelee.
Lue myös:Näin Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän kohtaloa
































