Jääkiekon SM-liigassa pelataan keskiviikkona kolme ottelua. Tampereella pelattiin erikoinen ottelu Tapparan ja KooKoon välillä ja Ilves sai rajun selkäsaunan KalPalta.

Tappara menetti ottelussa peräti kolmen maalin johtonsa, mutta voitti lopulta jatkoajalla 5-4.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Tapparan voittomaalin iski jatkoajalla Veli-Matti Savinainen. Toinen Tapparan hahmo oli puolustaja Valtteri Kemiläinen. Hän teki kaksi maalia.

Ottelun viimeisellä minuutilla riitti draamaa. Kristian Tanus vei Tapparan 4-3-johtoon ajassa 59.38, mutta Linus Andersson tasoitti tasan kymmenen sekuntia myöhemmin.

KooKoo ja Tappara ovat nyt sijoilla kolme ja neljä. Molemmilla on 12 pistettä.

Ilves sai karusti selkäänsä

Tampereen Ilves oli puolestaan täysi vastaantulija Kuopiossa. KalPa voitti kotiottelunsa peräti lukemin 7-4.

Ottelun ykköshahmo oli KalPan Aapeli Räsänen, joka teki hurjat tehot 3+1. Juuso Könönen syötti puolestaan kolme osumaa.

KalPa katkaisi samalla kolmen tappion putkensa. Ilves jatkaa karusta tappiostaan huolimatta sarjan kärjessä.

HIFK:lle helpottava voitto

Helsingissä jumbona kierrokselle lähtenyt HIFK kohtasi Vaasan Sportin. HIFK johti ottelua jo 2-0 ja 3-2, mutta joutui kuitenkin jatkoajalle. Lopulta HIFK otti helpottavan 4-3-jatkoaikavoiton. Ratkaisumaalin iski Ilari Melart. Hän teki keskiviikkona kovat tehot 2+1.

Samalla HIFK hyvästeli jumbosijan ja jätti viimeiseksi SaiPan. HIFK:n neljän ottelun tappioputki päättyi samalla.

LUE MYÖS: Näkökulma: Chris Kreiderin kauppa oli NY Rangersilta emämunaus (KiekkoUutiset.fi)