Helsingin IFK:n kausi on ollut vaikea SM-liigassa, mutta nyt helsinkiläiset vaikuttaisivat heränneen tähän kauteen. HIFK kaatoi perjantai-iltana Turussa TPS:n 3-0.

Ottelun avausmaalia saatiin odotella aina toiseen erään asti. HIFK:n ylivoimasta on puhuttu paljon, mutta nyt joukkue teki jo kolmanteen peliin putkeen maalin ylivoimalla.

Sebastian Dyklaukoi taitavasti kiekon TPS-vahtiLassi Lehtisenulommasta patjasta ulos ja paikalla oliOtto Paajanen, joka lakaisi roskat sisään.

Päätöserässä HIFK osui vielä toistamiseen.Eetu Koivistoinennousi laidalta ja laukoi tarkalla laukauksella kauden viidennen osumansa suorahyökkäyksen päätteeksi. Koivistoinen viimeisteli myös ottelun viimeisen maalin tyhjään maaliin tyylikkäästi yli TPS-puolustuksen. Koivistoinen oli HIFK:n hahmo, mutta kehua voi myös paljon kritiikkiä saanutta HIFK-vahtiNiilo Halosta, joka pelasi komean nollapelin 22 torjunnalla.

TPS oli läpi illan vaisu ja HIFK otti puolestaan kolmannen perättäisen voittonsa. Voitto oli sille samalla ensimmäinen täyden pistepotin voiton vieraissa tällä kaudella ja yhteensä kauden toinen vierasvoitto.

Teksti: Ville HirvonenKuva: Juuso Pellava

LUE MYÖS: Ella Junnila rikkoi nyt hiljaisuuden – tämä on pielessä (UrheiluAreena.fi)