HIFK haki Liigan perjantain kierroksella arvokkaan voiton Porin Ässistä. Pata ei ollut tällä kertaa valttia voittolaukauskisassa. HIFK hoiti homman nimiinsä 4-3 (1-1, 2-1, 0-0, 1-0).
HIFK:n päävalmentaja Ville Peltonen oli todella tyytyväinen joukkueensa esitykseen.
– Meiltä erittäin hyvä ottelu. Ison hatunnosto kaikille meidän pelaajille. Koko joukkue pelasi IFK:n näköistä jääkiekkoa. Olen sitä mieltä, että ansaittiin tänään täällä voitto.
– Oli draamaa pelissä kuitenkin ja tapahtumia ja muuta, mutta pelattiin hyvä peli.
Peltonen nosti nipustaan parin pelaajan nimet tapetille.
– Sieltä täytyy nostaa esiin Tallberg (Teemu), Paajanen (Otto) ja tietenkin Taponen (Roope).
Paajanen avasi ottelun maalihanat alivoimalla ajassa 15.22 ja Tallberg järjesti vieraat 3-2 -johtoon ottelun puolivälin tuntumassa. Tallberg kuittasi myös syöttöpisteen Paajasen maaliin.
Taponen oli puolestaan ohittamaton rankkarikisassa.
JYP, HIFK ja HPK ovat kaikki 40 pisteessä 32 ottelun jälkeen. Ässillä on viiden pisteen etu tähän trioon. Ässät on pelannut yhden ottelun vähemmän.
HIFK pelaa ennen joulutaukoa vielä yhden ottelun, kun Olli Jokinen tuo Jukurit tiistaina Nordikselle
Lue myös:Olli Jokinen oli ylpeä omiensa taistelusta tankit tyhjinä: ”Paljon oli piimää reisissä”
Lue myös:Tappara vei huikean trillerin – kuudes voitto putkeen






























