TPS ja Sport kohtaavat viikonloppuna SM-liigassa kahdesti. Ensimmäinen osa päättyi perjantaina Sportin 2-1-voittoon. Sportin voittomaali syntyi vasta viime hetkillä.

– Sporttia vastaan meillä on ollut tosi kovia taisteluita ja tasaisia pelejä. Mihin tämä ratkesi tänään, niin me otettiin viisi kakkosta. Se on liikaa, TPS:n päävalmentajaJussi Ahokassummasi.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Ahokas oli osaan pelistä ihan tyytyväinen, mutta lopun jäähystä hän ei ollut tuomariston kanssa samaa mieltä.

– Ensimmäisessä erässä molemmilla oli hetkensä. Meillä oli vähän vaikeuksia päästä Sportin jatkopaineen alta pois. Se parani pelin edetessä. Toinen erä oli meidän ja päätöserässä molemmilla oli paikkansa. Ainoa asia, mikä ihmetyttää on tuo sääntötulkinta viimeisestä jäähystä. IIHF:n säännöillä siitä ei olisi pitänyt antaa jäähyä. Mä katsoin, että kiekko liikkui ja pelaa kiekkoa. Kova on tuomio, mutta ei siinä, tuomari näki näin. Ei sille voi mitään, mutta se jäi totta kai harmittamaan, Ahokas sanoi.

Erikoistilanteet ratkaisivat. Sport teki kaksi ylivoimamaalia, TPS jäi yhteen. Ahokas ei halunnut selitellä, vaan siirsi katseensa jo huomiseen kohtaamiseen.

– Erikoistilanteet olivat isossa roolissa. Sport teki kaksi ja me yksi. 2-1 päättyi peli ja huomenna jatketaan.

Lue myös: HIFK:n tähtipelaajalta löytyi häiritseviä aukkoja seuran historian tuntemuksesta – Ville Peltonen puuttuu asiaan

LUE MYÖS: Analyysi: Colorado Avalanche paria kauppaa vaille valmis Stanley Cup -mestari (Siniviiva.fi)