KalPa julkisti perjantaina merkittävän sopimusuutisen. Kanadalaispuolustaja Colby Sissons jatkaa Kuopiossa myös kaudella 2023-24. KalPa on käyttänyt Sissonsin sopimuksessa olleen optiovuoden.

Sissons pelasi todella väkevän debyyttikauden KalPan takalinjoilla. 54 runkosarjan ottelussa Sissons takoi pisteet 8+24=32, jolla irtosi koko Liigan puolustajien pistepörssin seitsemäs sija. Seitsemässä playoffs-ottelussa 188-senttinen puolustaja nakutti tehot 1+1.

– Colby oli iso osa meidän puolustustamme viime kaudella. Hän otti heti joukkueessa ison roolin ja näemme, että Colby pystyy yhä parantamaan paljon. Odotamme, että hän ottaa ensi kaudella jälleen seuraavat kehitysaskeleensa ja pystyy olemaan entistäkin varmempi kaukalon molemmissa päissä. On todella hienoa, että Colby jatkaa meillä ja on osa joukkuetta myös ensi kaudella, KalPan urheilujohtaja Anssi Laine kommentoi tiedotteessa.

KalPaan 25-vuotias edmontonilainen siirtyi Ruotsin HockeyAllsvenskanin HC Vita Hästenistä, jossa hän iski myös hurjat tehot 11+29=40.

Lähde: KalPa

Lue myös:Tämä veskari ei voinut sanoa ei Lukolle

Lue myös:Kärpät julkisti kaksi pelaajasopimusta: ”Kärkilaitureiden kiinnityksiä”

https://twitter.com/KalPa_Hockey/status/1649329068263763968

LUE MYÖS: Jättiyllätys: Nooralotta Neziri aikoo kilpailla jo ensi kesänä (Atleetti.fi)