Turun Palloseura on tiedottanut odotetun uutisen. Joukkueen ykkösmaalivahdiksi on hankittu espoolaislähtöinen Filip Lindberg, 24. Sopimus astuu voimaan ensimmäinen heinäkuuta ja sopimus sisältää option.

Lindberg on viettänyt viimeiset kaksi kautta AHL:ssä Wilkes-Barre/Scranton Penguinsin riveissä. Ennen American Hockey Leagueen siirtymistä Lindberg pelasi Yhdysvaltain yliopistosarjassa UMass Amherstissa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Lindberg voitti NCAA:n mestaruuden vuonna 2021, ja hänet nimettiin turnauksen arvokkaimmaksi pelaajaksi. Hän on samalla ensimmäinen eurooppalainen joukkueensa sarjan mestaruuteen torjunut maalivahti.

Kiekko-oppinsa Espoossa saanut maalivahti on Jäähongan kasvatti. Turku on Lindbergille tuttu paikka, sillä Espoon Bluesin junioripolusta tie vei TuTon U20-joukkueeseen ennen Pohjois-Amerikkaan siirtymistä.

Lindberg on esiintynyt Suomen nuorten jääkiekkomaajoukkueessa ja oli voittamassa MM-kultaa vuonna 2019.

Lähde: TPS

Lue myös:Lukko löi pöytään ison tukun pelaajasopimuksia

Lue myös:Vahvistus tuli: Kärpät koki rajun menetyksen

https://twitter.com/HCTPS/status/1654442323793661954

LUE MYÖS: Näkökulma: Poikkeuksellista dominointia HJK:n tehoduolta – Kuka pysäyttäisi Teemu Pukin ja Alex Ringin? (FutisUutiset.fi)