Vaasan Sport vahvistaa ensi kauden puolustuspäätään ruotsalaisella Theodor Johnssonilla, 20. Sport tiedotti sopimuksestaverkkosivuillaan.

Rightin puolelta pelaava Johnsson on nuori, uransa alkuvaiheessa oleva, isokokoinen pelaaja, jolla on hyvä ulottuvuus kentällä. Ikäisekseen häneltä löytyy hyvin kokemusta Ruotsin pääsarjasta (53 ottelua) ja lisäksi Johnssonilla on vyöllään myös edustusotteluita eri ikäluokkien Ruotsin nuorten maajoukkuekokoonpanoista.

Kuluneella kaudella hän edusti SHL-seura Malmö Redhawksia 35 ottelussa, joissa syntyi tehopisteet 2+1.

– Theodor on mielenkiintoinen puolustaja, joka on jo nuoresta iästään huolimatta pelannut yli 50 peliä Ruotsin pääsarjassa. Kiinnitimme huomiota hänen hyvään puolustuspelaamiseensa ja hänen pelinhavainnointi kykyynsä.

– Hän on junioripeleissä osoittanut myös kykynsä pelata monipuolista ja rohkeaa hyökkäyspelaamista, ja tässä hän varmasti pystyy vielä ensi kaudella ottamaan Liigassa kehitysaskeleita. Olemme innoissamme, että hän valitsi Sportin ja uskon että pystymme auttamaan häntä urallaan eteenpäin. Theodor on ulottuva rightin puolen pelaaja, joka tuo monipuolisuudellaan vaihtoehtoja ja positiivista kilpailua pakistoomme, kommentoi Sportin urheilujohtaja Herkko Koski seuran sivuilla.

Lähde: Sportinverkkosivut

Lue myös: Leijonien miehistö Ruotsin kaatoon valittu – maalivahti vaihtuu

Lue myös: Puuduttava alkusarja – jääkiekon MM-kisat kaipaa isoa remonttia

LUE MYÖS: Suomalaishiihtäjä romahti totaalisesti – seuraukset olivat karut (UrheiluAreena.fi)