Jääkiekon SM-liiga on päättänyt sittenkin, että uusia joukkueita voitaisiin ottaa mukaan sarjaan 2024. Ehtona tietysti on liigalisenssiehtojen täyttyminen.

Jokerit ilmoitti jo, ettei se tule hakemaan liigalisenssiä vielä 2024. Sen sijaan Kiekko-Espoo on tiettävästi halukas nousemaan SM-liigaan jo 2025. Lisenssihakemus pitää jättää lokakuun loppuun mennessä.

SM-liiga saattaa uusia sarjaformaattinsa. Päätöksistä kerrotaan sitten, kun ne on tehty.

Jos Kiekko-Espoo nousee 2024, on sarjassa mukana 16 joukkuetta. Jos Jokerit nousee, olisi joukkueiden määrä peräti 17.

SM-liigaa tuskin pelataan 17 joukkueen sarjana. Huhujen mukaan SM-liiga olisi suunnitellut kaksiportaista sarjajärjestelmää, jossa alemmalle sarjatasolle putoava joukkue pääsisi yhä mukaan tulonjakoon.

SM-liigan avaamista kannatetaan niin fanien kuin pelaajienkin toimesta. Seurojen taloudellisten realiteettien takia prosessi ei kuitenkaan ole helppo. Seurat luonnollisesti ajavat omaa etuaan.

Lue myös:Roman Rotenberg saa turpaansa – nyt häntä nöyryytettiin Valko-Venäjällä

LUE MYÖS: Näkökulma: Poikkeuksellista dominointia HJK:n tehoduolta – Kuka pysäyttäisi Teemu Pukin ja Alex Ringin? (FutisUutiset.fi)