Ässien ja HIFK:n välisessä jääkiekon SM-liigan ottelussa nähtiin paljon tunteita herättänyt tilanne toisessa erässä.

Ässien hyökkääjä Will Graber rikkoi kahden miehen alivoimalla mailansa ja heitti sen päin siniviivaa. IFK:n Luke Martin työnsi sen omalla mailallaan keskialueelle.

Ässien pelaajat ja yleisö reagoivat voimakkaasti temppuun. Jotkut olivat sitä mieltä, että Martinin olisi pitänyt saada rangaistus tempustaan.

Liiga astui esiin Ässien 4-3-voittoon päättyneen ottelun jälkeen. Se avasi tapahtunutta X:ssä.

– Mielenkiintoinen tilanne tänään Porissa. #Ässät-pelaaja heittää rikkinäisen mailansa käsistään sen päätyen kohti siniviivaa ja #HIFK:n puolustaja siirtää sen pois pelin tieltä.

– Tilanteesta ei tuomittu rangaistusta HIFK:n pelaajalle, ja tilanne tuomittiin jäällä oikein, vahvisti Liiga.

– Rikkinäisen mailan saa aina siirtää pois pelin tieltä. Lisäksi ehjänkin mailan saa siirtää pois esteenä olemasta, jos sillä ei estetä hakijaa saamasta sitä, tarkennettiin vielä toisessa viestissä.

Lue myös:JYP pisti ulkomaalaispelaajan pihalle – ”Molemmilla osapuolilla oli selkeästi kovemmat odotukset”

https://twitter.com/smliiga/status/1715073161509614016

LUE MYÖS: Olympiatähti Eero Hirvonen kertoi ilouutisia (UrheiluAreena.fi)