
JYP joutuu lähtemään tiistai-illan Ilves-otteluun haastavista lähtökohdista. Joukkueen kokoonpanoa ovat koetelleet sairastumiset ja loukkaantumiset.
JYP matkaa Tampereelle ilman ykkösvahtiaan Veini Vehviläistä. Myös puolustaja Teemu Eronen on sivussa jyväskyläläisten kokoonpanosta.
JYP nostaakin joukkueeseen kerralla kolme nuorta pelaajaa, joista kaksi on liigadebytanttia. 19-vuotias Topias Leinonen saa mahdollisuutensa tolppien välissä. Kyseessä on nuorukaisen kolmas Liiga-peli.
Leinosen ikätoveri Santeri Huovila hyökkää JYPin nelosvitjassa ja pääsee tekemään debyyttinsä. Myös 18-vuotias Jesse Pulkkinen nähdään ensimmäistä kertaa liigajäillä.
Liigassa pelataan tiistaina kolme ottelua. Ilves-JYPin lisäksi pelataan SaiPa-Pelicans sekä TPS-HPK.
Lue myös: SM-liigaseuran pelaaja loukkaantui – jättää seuran välittömästi