
Jääkiekon SM-liigassa pelattiin perjantaina kuusi ottelua. HIFK sai tappioputkensa poikki ja molemmat tamperelaiset hävisivät oman ottelunsa.
Helsingissä kohtasivat perjantai-iltana etelä ja pohjoinen, kun HIFK ja Kärpät iskivät yhteen loppuunmyydyssä Helsingin jäähallissa.
Tasaisen ja hyvin laadukkaan ottelun voitti lopulta HIFK maalein 4-3. Ratkaisu syntyi dramaattisesti heti jatkoajan alussa.
Kärpät ehti karata ennen ensimmäisen erän puoliväliä jo 2-0-johtoon. Atte Ohtamaan ja Arttu Hyryn laukomien osumien väliin jäi vain minuutti.
Sitten HIFK:kin heräsi peliin mukaan. Ensin Aleksanteri Kaskimäki iski 1-2-kavennuksen ja Eetu Koivistoinen tasoitti alivoimalla.
Toinen erä oli maaliton, vaikka HIFK vei pelitapahtumia, mutta päätöserä tarjosi sitten jälleen maalejakin.
Ajassa 50.30 HIFK:n kulttipelaaja Joonas Rask survoi väkisin maalin edestä HIFK:n ensi kertaa ottelussa johtoon ja pitkään näytti, että savonlinnalaisen maali jäisi myös illan voittomaaliksi.
Kärpät ja Teemu Turunen päättivät kuitenkin toisin. Turunen kuritti vanhaa seuraansa ajassa 57.06 iskemällä 3-3-tasoituksen ja ottelu meni jatkoajalle.
Jatkoaika ehti vanhentua kuitenkin vain 18 sekuntia, kun ratkaisu syntyi. Jori Lehterä vapautti Julius Nättisen läpiajoon ja tämä laukoi terävästi kiekon verkkoon. Samalla HIFK:n neljän ottelun mittaiseksi ehtinyt tappioputki katkesi ja joukkue jatkaa sarjakolmosena. Kärpät ja HIFK kohtaavat heti huomenna lauantaina Oulussa.
Tampereella Ilves joutui taipumaan TPS:lle. Turkulaiset voittivat maalein 3-2 voittomaalikilpailun jälkeen. Lukas Wernblom oli voittomaalikilpailun ainoa onnistuja. Ilves johtaa kuitenkin tappiosta huolimatta edelleen sarjaa.
Myös toinen tamperelainen, Tappara hävisi perjantaina. Sitä kuritti KalPa peräti lukemin 5-1.
KalPa tyrmäsi tamperelaiset käytännössä jo heti avauserässä, minkä se vei 3-0.
Tästä Tappara ei missään vaiheessa enää toipunut ja KalPa sai vain kaunistella lukemia.
KalPan ruotsalaispuolustaja Filip Westerlund oli ottelun ehdoton hahmo. Puolustaja teki hattutempun.
KalPa on nyt sarjassa viidentenä ja Tappara toisena.
KooKoo tyrmäsi puolestaan Mikkelin Jukurit maalein 4-0 ja Sport voitti sarjajumbo SaiPan 3-1.
Satakunnan paikallispelissä Ässät kaatoi Lukon 2-1. Ottelussa nähtiin myös nyrkkitappelu, kun toisessa erässä Lukon Lenni Hämäläinen ja Ässien Jami Virtanen tappelivat itsensä suihkuun.
SM-liigan tulokset perjantaina 1.12:
HIFK-Kärpät 4-3 ja
Ilves-TPS 2-3 vl
KalPa-Tappara 5-1
KooKoo-Jukurit 4-0
Sport-SaiPa 3-1
Ässät-Lukko 2-1