HIFK peittosi perjantaina Ässät maalein 5-4 SM-liigassa ja Eetu Koivistoinen teki hattutempun.
Hatullinen oli Koivistolle kauden toinen. HIFK:n peli ei kuitenkaan ihan pelkkää ilotulistusta ollut, sillä joukkue oli lähellä menettää toisessa erässä hankkimansa 5-2-johdon.
– Vähän vuoristorataa se oli. Aloitettiin hyvin, mutta sitten päästettiin kaveri mukaan. Se oli ehkä vähän toisinto keskiviikolta. Tuli pari sellaista lepsua puolustusvirhettä ja vastustaja rankaisi niistä heti, Koivistoinen summasi.
HIFK ratkaisi pelin toisessa erässä. Kolme ylivoimaa tuotti yhtä monta onnistumista.
– Teimme sovittuja juttuja. Lauottiin ja saatiin maaleja. Emme ole kauhean hyvin pelanneet ylivoimaa nyt viime aikoina, eikä ole saatu tulosta aikaiseksi. Nyt palattiin perusasioihin ja sieltä saatiin kaivettua, Koivistoinen sanoi.
Mitä ne peruasiat olivat?
– Syötettiin laadukkaasti ja luotettiin omiin peleihin. Tänään kun teimme niin, niin sieltä rupesi aukeamaan vähän enemmänkin.
Koivistoinen on ”koulutukseltaan” sentteri, mutta perjantaina hän pelasi Jori Lehterän ja Julius Nättisen ketjussa laidalla.
– Hyvä ketju. Oli helppoa ja kivaa pelata siinä. Kävimme ennen peliä ne peruasiat läpi. Olen mä ennenkin laidalla pelannut, että ei se sillä tavalla niin uutta ollut. En huomannut, että se olisi vaikuttanut mihinkään.
Miltä se hatullinen maistui?
– Hyvältähän se maistuu. Maalien tekeminen on tämän pelin suola, ja jos et halua tehdä maaleja, niin silloin sä olet väärässä paikassa. Maalien tekeminen on aina hienoa ja niillä pystyy auttamaan myös joukkuetta tuloksen kanssa, Koivistoinen linjasi.
Teksti: Ville Hirvonen, Helsingin jäähalli
Lue myös: HIFK-tähti riehui hattutempun Nordiksella – lopussa oli käydä huonosti
Kuva: Juuso Pellava