TPS vahvisti tiistaina odotetun uutisen. Tepsin U20-joukkuetta luotsannut Fredrik Norrena siirtyy apuvalmentajaksi Saksan DEL-liigassa pelaavan Kölner Haien joukkueeseen, joka aiemmin toukokuussa nimitti Kari Jalosen päävalmentajakseen.
Norrena ja Jalonen ovat tehneet yhteistyötä aiemminkin, kun he valmensivat yhdessä Tshekin maajoukkueessa kaudella 2022-2023.
Norrena on toiminut TPS:n U20-joukkueen päävalmentajana vuodesta 2021 ja hänen alaisuudessaan jokainen kausi on päättynyt mitaleihin. Kolmen viime kauden aikana joukkue saalisti kaksi pronssia ja yhden hopean U20 SM-sarjassa.
– Neljä vuotta ollaan Norren kanssa yhtä matkaa kuljettu, ja siitä hetkestä asti, kun hän päätti siirtyä joukkuevalmennukseen niin meillä on ollut erittäin hyvä yhteistyö. Olen vilpittömästi onnellinen Norren puolesta. Organisaatio on saanut Norrelta paljon ja myös Norre on saanut valmennusosaamistaan täällä kehitettyä kaikilla valmennuksen osa-alueilla. Hän on valmentanut joukkueensa menestykseen ja samalla hienosti vienyt yksilöitä eteenpäin – nuorien pelaajien ponnistaminen Liiga-joukkueeseen on ollut vahvaa, TPS:n urheilujohtaja Rauli Urama korostaa Palloseuran verkkosivuilla.
Norrena itse on innoissaan uudesta haasteesta ja samalla myös kiitollinen ajastaan mustavalkoisissa.
– Ensinnäkin haluan kiittää Tepsiä organisaationa siitä, että he ovat antaneet minulle mahdollisuuden ensin pelaajana ja pelaajauran jälkeen valmentajana. Tämä siirto ei olisi ollut mahdollinen ilman seuran tukea. Nämä 10 vuotta valmentajana, joista viimeiset 4 vuotta joukkuevalmentajana, ovat haastaneet minua ja auttaneet minua kasvamaan ihmisenä. Tämä ei ole ollut helppo päätös mutta näen oman kehitykseni kannalta, että tämä on se oikea hetki siirtyä takaisin ammattilaismaailmaan.
– Tepsi on minulle tärkeä yhteisö ja eiköhän tiemme kohtaa vielä tulevaisuudessa, Norrena jatkaa.
Lähde: TPS
Lue myös:Kärpiltä valmentajauutinen – uusi kasvo liittyy remmiin






























