KHL-seura Kunlun Red Stars julkaisi aiemmin päivällä kiusoittelevan viestin, josta oli helppo ymmärtää, että se on tehnyt suomalaispelaajan kanssa pelaajasopimuksen. Kyse ei ole kuitenkaan suomalaisesta, mutta Liigassa viime kaudella pelanneesta pelaajasta.

Red Starsin X-tilille ilmestyi aiemmin päivällä päivitys, jossa oli Suomen lippu, Leijona ja kynä. Päivityksestä saattoi ymmärtää, että kiinalaisjoukkue olisi tehnyt sopimuksen jonkun Leijona-pelaajan kanssa.

Red Starsin uusi pelaaja on kuitenkin amerikkalaispelaaja Adam Clendening, joka pelasi viime kaudella Ilveksessä. Kiinalaisilta oli ilmeisesti mennyt Leijonat ja Ilvekset sekaisin.

Yhdysvaltalaispakki pelasi viime kaudella Ilveksessä yhteensä 45 ottelua. Tehoja miehelle kertyi yhteensä 8+23=31.

Hänellä on NHL:stä yhteensä viiden kauden kokemus pelatessaan Chicagossa, Vancouverissa, Pittsburghissa, Edmontonissa, Arizonassa ja Columbuksessa. NHL-pelejä hänelle kertyi yhteensä 97 ja niissä tehopisteitä 4+21=25.

Lue myös: HIFK-lupaus sai NHL-sopimuksen

Lue myös: Vahva vihjaus – suomalaispelaaja tekemässä KHL-sopimuksen

LUE MYÖS: Urheilucast: Patrik Laine vetäytyi viime hetkellä Ylen ohjelmaformaatista (Atleetti.fi)