Jääkiekon SM-liigajoukkueet jatkoivat perjantaina harjoitusotteluitaan.

Tampereella aloitettiin perjantaina perinteinen Tampere Cup, joka pelataan Hakametsässä.

Aiemmin päivällä sveitsiläinen HC Davos eteni turnauksen loppuotteluun, kun se kaatoi HIFK:n 5-2. HIFK:n maaleista vastasivat ottelussa Petr Kodytek ja Joonas Rask.

Tampereen Ilves eteni myös finaaliin, kun se kaatoi yli 4000 katsojan edessä paikalliskilpailija Tapparan voittomaalikilpailun jälkeen maalein 2-1.

Juuso Könönen vastasi Ilveksen varsinaisen peliajan maalista, kun taas Tapparalle osui varsinaisella peliajalla Aleksi Mustonen.

Voittomaalikilpailussa Ilveksen sankariksi nousi Simon Stransky, joka teki kaksi maalia.

Muissa harjoitusotteluissa KooKoo kaatoi SaiPan 3-2, Ässät voitti HPK:n 4-3, Lukko voitti TPS:n 3-1 sekä Kiekko-Espoo kaatui Jukurit maalein 4-1. Kiekko-Espoo varmisti samalla Yrjö Hakalan muistoturnauksen voiton.

Lue myös: IS: Entisestä Hartwall Arenasta katkaistiin lämmitys

LUE MYÖS: Viivi Lehikoiselle esitettiin karu kysymys – teki nyt muutaman asian selväksi (UrheiluAreena.fi)