
Tappara tiedottaa tehneensä reilun kuukauden mittaisen pätkäsopimuksen puolustaja Teemu Suhosen, 35, kanssa.
Sopimuksen myötä Suhonen kiekkoilee Tapparassa joulutaukoon saakka. Suhonen on edustanut tamperelaisseuraa aiemmin kolmella kaudella vuosina 2019-2021.
Kuopiolaislähtöinen Suhonen kiekkoilija pelasi viime kaudella Sportin riveissä kirjauttaen 46 ottelussa puolustajalle kelpo tehot 6+19=25. Alkukauden Suhonen on ollut ilman seuraa.
– Suhonen on kokenut pelaaja, joka palaa tuttuun ympäristöön ja hänen kohdallaan tiedämme mitä saamme. Meillä on tällä hetkellä muutamia tilapäisiä poissaoloja, joiden myötä tarvitsemme leveyttä puolustukseen, Tapparan urheilupäällikkö Antti Tuomenoksa kommentoi.
Arttu Kärki loppukauden vuokralle Ässiin
Tapparan 19-vuotias puolustaja Arttu Kärki puolestaan siirtyy loppukauden mittaisella vuokrasopimuksella Porin Ässiin.
Kärki on esiintynyt tällä kaudella Tapparan paidassa 19 liigaottelussa, joissa on syntynyt pisteet 0+4.
– Nuoren pelaajan kehityksen kannalta on tärkeää, että hän saa peliaikaa ja vastuuta. Me emme tällä hetkellä pysty tätä Kärjelle koko kauden mitassa takaamaan, joten keskustelujen jälkeen päädyimme yhdessä lopputulemaan, että tämä on tällä hetkellä nimenomaan pelaajan kannalta paras ratkaisu, Tuomenoksa perustelee.
Lähde: Tappara
Lue myös:Aleksander Barkovin joukot romahtivat – supertähti raivostui Anton Lundellille